Jau metus vengiu naudoti maiste druską, nes jos ir taip nemažai yra kituose prieskoniuose, įvairiuose patiekaluose. Manau, kad be druskos yra be gale kitų prieskonių, kurie ne tik pagardina maistą, bet ir suteikia jam įdomesnį skonį nežalojant sveikatos.
Matyt, jau visi žino elementariausius prieskonius: druska, pipirai. Šioje svetainėje aš pateikiu patiekalus ir patarimus vengiant druskos, ne todėl, kad noriu kažką įrodyti, o tiesiog supratau, kad be jos tampa žymiai įdomesnis maistas, atsiskleidžia jo kitos savybės, organizmas nėra taip apkraunamas bei varginamas. Lietuvoje druskos vartojimas yra didelis, manau ir nutukimo lygį įtakoja druskos vartojimas. Nors ir druska yra vienas iš seniausių prieskonių siūlau po truputi mažinti druskos kiekį, nes prieskonių pasiūla maisto prekių parduotuvėse yra gana didelė ir visuose produktuose druskos yra pakankamai, kad Jūsų organizmą aprūpintų druska. Druska visų pirma skatina skysčių kaupimąsi organizme, todėl žmogus gali jaustis patinęs, pasunkęs. Taip pat druska didina širdies ligų riziką. Nepatariu visiškai atsisakyti druskos, nes jos nepriteklius gali sukelti inkstų, šlapimo pūslės sutrikimus. Kartais druska yra siūloma kaip vaistas. Bet kokiu atveju, siūlau alternatyvas druskai.
Bazilikai: jie tinka ne tik su pomidorais. Gerai susmulkinus baziliką jis gali suteikti genujietiškam padažui aštrų skonį. Džiovinti bazilikai turi lengvą mėtų prieskonį.
Krapai: Skandinavijos šalyse krapai užima pagrindinį vaidmenį įvairiuose patiekaluose. Krapų viršūnėlę skleidžia stiprų kvapą. Juo galima gardinti: agurkus, bulves, mėsos patiekalus bei salotas.
Peletrūnas: stiprų kvapą suteikianti žolelė, be kurios yra neįsivaizduojama Prancūzijos virtuvė. Ji naudojama Berno padažui arba garstyčioms gardinti, kuomet yra suteikiamas aitriai kartus skonis. Peletrūnas šiek tiek primena anyžius.
Builiai: lengvo saldoko skonio prieskonis, kuris šiek tiek gali priminti petražoles. Builiai tinka gardinti: žuvims, bulvėms, kiaušinienei, salotoms. Ši žolelė yra pamatinė Frankfurto žaliųjų salotų sudėtinė dalis.
Kalendros: Vieni jas mėgsta, kiti jų vengia. Kalendros skleidžia lengva metalo prieskonį. Kalendros yra svarbios Azijos bei P. Amerikos virtuvėje.
Mairūnai: puikus derinys mairūnas su čiobreliu. Dažniausiai mairūnai yra gardinami gana kaloringose patiekaluose: pupelių ir bulvių patiekalai. Šis prieskonis mėgsta šilumą ir mėsos patiekalams suteikia specifinį skonį.
Raudonėliai: tinka daržovių troškiniams, aitriųjų paprikų sriubai, picoms, pomidorams gardinti.
Petražolės: vitaminų ir mineralų bomba. Universalus prieskonis, kuris ypatingai rekomenduojamas gardinti patiekalus su grybais ir daržovėmis.
Rozmarinai: šiuos prieskonius dažnai prieš patiekiant išimame iš patiekalo, nes jie perduoda patiekalui viską kol jie kartu kepa ar troškinasi. Gana stiprus skonis ir kvapas, primenantis kamparą ir smilkalus. Gardinami riebūs ir ėrienos patiekalai.
Šalavijai: jų nereikėtų į patiekalus dėti labai daug, nes prieskonis yra stiprus ir gali labai užgožti kitus prieskonius bei ir pati patiekalą. Šalavijas dedamas gaminant padažus bei mėsos patiekalų pagardinimui.
Svogūnų laiškai: tinka gardinti beveik kiekvieną patiekalą. Yra pamatinis vokiečių virtuvės prieskonis.
Čiobreliai: puikiai dera prie kepsnių, mėsos patiekalų, troškinių ir yra nepamainomas ruošiant Provanso daržovių troškinį. Taip pat tinka su rozmarinais ir česnakais.